Ege’nin Soğuk Sandviç Markası “SALADOS”
PAYLAŞ:
03 Ağustos 2021

Özellikle pandemi sürecinde önem kazanan sağlıklı ve lezzetli öğün konusunda İzmirli bir marka yıldız gibi parlıyor. Ürettikleri soğuk sandviçlerle İzmir ve Ege Bölgesi’nde dikkat çeken marka Salados’un genç, azimli, güler yüzlü girişimcileri Müge ve Osman Dursun çifti ile markaları ve başarı hikayeleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Öncelikle sizleri biraz tanıyabilir miyiz?
Müge Dursun: Tekstil mühendisliği alanında doktora derecesine sahibim, eşim Osman Dursun ise mühendislik lisansından sonra işletme yüksek lisansını tamamladı. Kariyerlerimizi yeniden dizayn ederek sağlıklı atıştırmalık üretme kararı aldık ve 2017 yılında markamız Salados’u hayata geçirdik. Salados markası adı altında soğuk sandviç, tost, meyve salatası vb. ürünlerin üretimini ve satışı için girişime start verdik.

Ürün gamınızda neler var?
Gün içerisindeki tüketim alışkanlıklarını inceleyerek bir ürün ağacı oluşturduk. Soğuk sandviç ve tost çeşitleri, meyve salataları, glutensiz simit-poğaça ve kurabiye çeşitlerimiz mevcut.

Kullanıcılar ürünlerinize nerelerden erişiyor?
Tüketiciler market, hastane kantini, okul kantini ve akaryakıt istasyonlarında Salados ürünleri ile karşılaşıyor ve beğenerek tercih ediyorlar.
 

Yeni ürün çıkarırken nelere dikkat ediyorsunuz?
Salados markasına emek veren ekibin çabası üst seviyede. Ar- Ge bizim için olmazsa olmaz.  Sahada belirlenen ihtiyaçlar uzun araştırma ve uygulamalar sonrasında yeni ürün olarak tüketici ile buluşuyor. Tüketici beğenilerini çok yüksek oranda kazanmış bulunuyoruz.en büyük mutluluğumuz bu diyebiliriz. Ekipçe yaptığımız işi çok seviyoruz. Ürettiğimiz ürünlere bu enerjiyi aktarımımız ise bizce en güçlü yönümüz.

 

Salados fikrinin girişimi nasıl ortaya çıktı?
“Girişimcilik cesaret işi!”

Müge Dursun; Girişimci olmak bir kere cesaret işi. İnandığımız, güvendiğimiz işin peşinden gittik ve vazgeçmedik. Girişim engellerle dolu uzun bir yol. Engellerle karşılaşacağını bilerek yola çıkan, bu engelleri aşmak için mücadele enerjisini kendinde yakalayan herkes girişimci olabilir. Girişimci olmak için çok büyük bütçelere ihtiyaç yok. Başarıyı biz tüm paydaşların kazanacağı formülü yazabilmek olarak görüyoruz. Salados'un formülü burada gizli. Unutmayalım ki şirket olmak verilmiş bir söz ise marka olmak tutulmuş bir sözdür. Biz sözümüzü tutmak için yoldayız. Gerisini değerli tüketicilerimiz ve iş ortaklarımızın takdirine bırakıyoruz.

 

Başlangıcınızdan bu yana nasıl bir yol katettiniz?

“1 üründen 32 çeşit ürüne”

Osman Dursun; İlk üretimi yaptığımız Mart 2017 tarihinde piyasaya sadece bir ürün arz edebiliyorduk. Şu an 32 farklı ürün ile raflarda yerimizi alıyoruz. Üretim kabiliyetlerimiz teknoloji ve kalifiye personel yardımıyla her geçen gün artıyor, önümüzdeki 5 yıl içerisinde üç haneli rakamların üzerinde çeşit sayısı ile farklı tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılıyor olacak ve gelişimimizi hiç durdurmadan yola devam edeceğiz. 

 

Gelişiminizi “yenilikçi ve sağlıklı” ifadeleri üzerinden değerlendiriyorsunuz. Bu ifadeleri pekiştirmek için neler yapıyorsunuz?
“Yenilikçi ve Sağlıklı”
Osman Bey; Gluten hassasiyeti olan kişiler ve glutensiz beslenmeye dikkat eden kişiler için 5 yeni ürün piyasaya arz ettik. Pazarda ilgi gören ürünlerin yakın gelecekte sandviç ve tost dâhil olmak üzere birçok çeşidi yolda. Bu tarz yeniliklere devam ederek, yeni kanal ve müşterilerle daha fazla insanın ihtiyacını karşılayacağımızdan eminiz.

 

 

Sağlıklı gıda konusu son zamanlarda çok revaçta, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Hijyenik Koşullarda Üretim”

Müge Hanım; Yaşadığımız süreçte iş, okul, seyahat koşuşturmacaları arasında insanların günden güne sağlıklı gıdaya ulaşmaları zorlaşıyor. Bizim vizyonumuz ise sağlıklı gıdayı her koşulda tüketici ile buluşturmak. Bunun birinci şartı sağlıklı ve kaliteli gıdayı hijyenik koşullarda üretmek. Bunun için Türkiye ve dünya standartları dikkate alınarak gerekli tüm üretim ve dağıtım koşullarını sağlıyoruz. Bu alanda yenilikleri ve gelişimleri takip etmeye devam ediyoruz.

“Kalite ve hijyenden taviz vermemek en önemli önceliğimiz”

Markanın üretim ve toplam kaliteden sorumlu Gıda Mühendisi Yağmur Kalkan; Özellikle ülkemizin içerisinde bulunduğu pandemi dönemi tüketicinin kalite ve hijyen hassasiyetini arttırdı. Bu dönemde gerekli şartları sağlayan ürünlerimize ve markamıza talepler oldukça arttı. Kazanılan hassasiyetlerin artarak devam edeceğini bilerek, üretim kapasitemizi sağlıklı geliştirebilmek için yoğun çaba sarf ediyoruz.  Hiçbir koşulda kalite ve hijyenden taviz vermemek ise üretim olarak en büyük önceliğimiz.                                                                                                                                                                                    

 

Dağıtım ağınız hangi bölgeleri kapsıyor?
“Salados Farklı Coğrafyalarda”

Osman Bey; Ege bölge en güçlü olduğumuz bölgedir. İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’ne 2021 yılı itibariyle lezzetlerimizi taşımaya başladık. Bölgeye yeni girmiş olmamıza rağmen tüketici tercihini kazanıyor olmamız bizi motive ediyor. Akdeniz bölgesinde ise, Antalya ve bazı illerde seçkin satış noktalarında bulunuyoruz”

 

Peki, Salados’un önümüzdeki günlerde hedefleri neler?
“Yatırımlar Devam Edecek”

Genç girişimci çift, son olarak yatırımların artarak devam edeceğini şu şekilde açıklıyor; Buradan tüketicilere bir müjde vermek isteriz. Önemli seyahat ve iş rotaları üzerinde satış noktalarımızı oluşturarak daha fazla çeşitle ve her zamanki tazelikle ürünlerimizi onların beğenilerine sunacağız. Bunun dışında, üretim kapasitesi için makine ekipman yatırımı, üretilen ürünün satış noktalarına soğuk zinciri koruyarak ulaştıracak frigolu araç yatırımı ve noktada ürünü muhafaza edecek soğutucu yatırımlarımız olacak. Lezzetli, taze ve sağlıklı gıdayla daha fazla insanı buluşturmak için çok çalışmaya devam edeceğiz.